Relacja z obchodów Dwudziestolecia Istnienia Gminnego Towarzystwa Sportowego w Czarnej Dąbrówce. 27 i 28 czerwca 2015 r.

Relacja z obchodów Dwudziestolecia Istnienia Gminnego Towarzystwa Sportowego w Czarnej Dąbrówce. 27 i 28 czerwca 2015 r.

Uroczyste obchody Dwudziestolecia Klubu odbyły się nieco ponad pół roku po faktycznej dacie powstania Klubu Sportowego w Czarnej Dąbrówce – prekursora GTS – co spowodowane było zaangażowaniem większości działaczy w trwające rozgrywki ligowe zespołów piłkarskich z Czarnej Dąbrówki.

Zarząd GTS Czarna Dąbrówka do udziału w uroczystości postanowił zaprosić osoby związane z klubami sportowymi, których tradycje kontynuuje aktualnie GTS. Na początku przygotowań ustaliliśmy listę zaproszonych gości, która była kilkakrotnie aktualizowana w momentach, gdy przypominaliśmy sobie o istotnych dla klubu postaciach. Mimo zaangażowania wszystkich członków Zarządu oraz aktualnych piłkarzy i kibiców nie udało się dotrzeć do wszystkich, gdyż część z tych osób zmieniła miejsce zamieszkania i przebywa w różnych miejscach Polski i innych krajów Europy a z niektórymi nie mieliśmy już wcale kontaktu. Jednak na ponad 100 zaproszonych osób około 53 osoby pojawiły się w pierwszym dniu na oficjalnej części a w drugim, bardziej piłkarskim, dołączyło do nich jeszcze kilkunastu kolegów: byłych piłkarzy i działaczy oraz kilkudziesięciu widzów.

Pierwszy dzień uroczystości odbył się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki dzięki uprzejmości dyrektora p. Dariusza Narlocha. Wystrój sali obejmował hasło Dwudziestolecia: „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy”, tablice-niespodzianki, ekspozycje niektórych dyplomów, pucharów i proporców zgromadzonych w ciągu dwudziestu lat działalności Klubu. Zaproszeni goście mogli dołączyć się do akcji zbierania plastikowych nakrętek w ramach akcji „Postawmy Kubę na nogi”. Zaprezentowano również koszulki i bluzy dla kibiców i sympatyków GTS a każdy kto pojawił się na uroczystości otrzymał pamiątkową przypinkę z logo Dwudziestolecia.

Uroczystego otwarcia obchodów rocznicy istnienia GTS dokonał Zbigniew Cierzan, prezes oraz trener drużyn juniorskich Klubu z Czarnej Dąbrówki. Witając zaproszonych gości zwrócił uwagę, że część z zaproszonych oficjeli była jednymi z pierwszych działaczy i założycieli KS Czarna Dąbrówka. Następnie udaliśmy się w podróż do najważniejszych momentów w historii sportu a w szczególności piłki nożnej w gminie Czarna Dąbrówka.

Na uroczystości obecni byli piłkarze z pierwszego w historii składu, który wywalczył pierwszy awans do klasy A. W sezonie 1994/1995 awans wywalczyli i zaszczycili nas swoją obecnością: Tomasz Ostrowski, bracia Malek: Krystian oraz Jacek, Janusz Domaros, Sebastian Stencel, Mirosław Ostrowski, Jacek Prokop. Nieobecni na uroczystości, którzy również występowali w tamtej drużynie to: Krzysztof Gwardiak, Andrzej Woronko, Sylwester Gwardiak, Ryszard Kaczyński, Roman Formela, Piotr Brzeski, Marcin Gwardiak, Jacek Kiżewski, Łukasz Konkel, Roman Gański, Jarosław Białek, Przemysław Biernat, Adam Finster (śp) oraz ówczesny prezes p.Arkadiusz Szmidke. Tablicę upamiętniającą ten awans odsłonili Tomasz Ostrowski oraz Krystian Malek.

Kolejnymi ważnymi wydarzeniami uwiecznionymi na pamiątkowych tablicach były kolejne awanse wywalczone rok po roku. Po spadku w sezonie 2008/2009 do klasy B do A-klasy awansowaliśmy ponownie w sezonie 2011/2012 a już w kolejnym sezonie cieszyliśmy się z największego sukcesu sportowego GTS, czyli awansu do Klasy Okręgowej. Skład, który występował w tych sezonach złożony był w większości z wychowanków GTS Czarna Dąbrówka i przedstawiał się następująco: Krystian Jakubowski, Przemysław Biernat, Waldemar Kulik, Grzegorz Lejk z Jasienia, Łukasz Lejk, Paweł Szczegielniak, Michał Gralak, Michał Ciepłuch, Grzegorz Lejk z Rokit, Damian Sobisz, Filip Gawin, Łukasz Milewski, Piotr Szczegielniak, Jakub Gralak, Dawid Gralak, Wojciech Rusiecki, Michał Biernat, Artur Węsierski, Tomasz Lejk, Przemysław Toporek, Patryk Złoty.

Po przypomnieniu historii nastąpiło omówienie aktualnej działalności, misji i wizji działalności GTS Czarna Dąbrówka. Przypomniano wartości kierujące działalnością klubu, czyli radość, jedność i szacunek. Zaprezentowano kategorie wiekowe, które w nadchodzącym sezonie będą reprezentowały nasz klub w rozgrywkach Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Przedstawiono osoby, które społeczną pracą organizują działania GTS. Przedstawiono trenerów: Tadeusz Gralak – kategoria senior, Z. Cierzan – junior B i D, D.Gralak–asystent trenera drużyny seniorskiej.

W skład Zarządu wchodzą: Z. Cierzan – prezes, Rafał Kozikowski – wiceprezes, D. Gralak – sekretarz, Wojciech Rusiecki – skarbnik, Teodor Kowal – członek Zarządu, Julian Bielawa – członek Zarządu oraz T. Gralak – członek Zarządu.

Obsługą mediów społecznościowych oraz dokumentacją fotograficzną i filmową zajmują się: Andrzej Łoza (facebook, grafika), J. Gralak (gts.futbolowo.pl), D. Gralak (google+, wideo), Szymon Gralak (fotograf) przy współpracy z Agatą Roszkowską oraz M. Biernatem. W ważnych momentach z życia klubu wspiera nas również firma FILMFOTO Wenta i Kozikowski. Oprócz tego Sz. Gralak jest również Klubowym Koordynatorem ds. Bezpieczeństwa. Filip Mielewczyk i J. Kiżewski wspierają nas przy obsłudze zawodów pod względem spikerskim. Opiekę medyczną zapewniają strażacy/ratownicy medyczni z JRG OSP Czarna Dąbrówka: Michał Klonowski oraz Tomasz Kołacz.

Z okazji Dwudziestolecia Zarząd GTS przyjął uchwałę określającą misję i wizję działalności, która została zaprezentowana przy okazji naszego Jubileuszu. Wspomnieliśmy o akcjach charytatywnych, do których się włączaliśmy.

Po tej części nastąpił czas na odznaczenie zasłużonych działaczy i zawodników pamiątkowymi medalami klubowymi oraz odznakami Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i ogłoszenie nominacji do odznaczenia przez Polski Związek Piłki Nożnej. Klubowe odznaczenia z okazji Dwudziestolecia Istnienia otrzymali: Jarosław Białek, Andrzej Zganiacz, Teodor Kowal, Mirosław Capar, Andrzej Łoza, Jan Klasa, Jerzy Kozłowski, Jarosław Cichosz, Mirosław Ostrowski, Ryszard Kaczyński, Waldemar Zganiacz, Roman Gański, Krystian Malek, Michał Gralak, Krystian Jakubowski, Michał Ciepłuch, Sylwester Gwardiak, Krzysztof Gwardiak, Łukasz Konkel, Tomasz Ostrowski, Piotr Szczypior, Łukasz Bielawa, Sylwester Maciaszek, Józef Soroka.

Srebrne odznaki „Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej” wojewódzka centrala związku postanowiła odznaczyć: R. Kozikowskiego, J. Majkę, Romana Formelę, Jacka Kiżewskiego, Przemysława Biernata, Pawła Szczegielniaka, Piotra Szczegielniaka, D.Gralaka. Odznaczenia wręczył w imieniu wiceprezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej p.Pawła Kryszałowicza – p. Mieczysław Reichel.

Zarząd GTS wnioskował również o odznaczenia honorowe dla działaczy do Polskiego Związku Piłki Nożnej, jednak te zostaną wręczone przy okazji uroczystości związkowej, na którą zostaną zaproszeni: Arkadiusz Szmidke, Zbigniew Cierzan oraz Tadeusz Gralak, który został również uznany za Postać Dwudziestolecia i uhonorowany został przez zawodników, działaczy i kibiców pamiątkową tablicą ze swoim wizerunkiem w otoczeniu aktualnych i byłych zawodników GTS Czarna Dąbrówka.

Jednym z ostatnich punktów oficjalnej części obchodów były podziękowania dla lokalnych partnerów GTS oraz wspólne grupowe zdjęcie wszystkich obecnych na uroczystości. Z zaproszonych gości głos zabrał kierownik biura Podokręgu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej p.M.Reichel, który wręczył na ręce Prezesa GTS pamiątkowe tablice od Podokręgu Słupskiego oraz od Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w imieniu Prezesa Związku Radosława Michalskiego. Następnie Wójt Gminy Czarna Dąbrówka – Jan Klasa przekazał tablice pamiątkowe dla Klubu oraz tablicę uznającą osobisty wkład Tadeusza Gralaka wdziałalność na rzecz promocji sportowego trybu życia na terenie gminy Czarna Dąbrówka. Obecni na uroczystości radni Rady Gminy Czarna Dąbrówka: Wiesław Maciaszek, Jarosław Cichosz i Julian Bielawa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy T. Gralakiem złożyli na ręce prezesa Z. Cierzana pamiątkową tablicę. Głos zabrali również komendant gminny OSP Andrzej Rusiecki oraz redaktor Krzysztof Niekrasz z Głosu Pomorza.

Oficjalną część zakończyliśmy zaproszeniem na rozgrywany następnego dnia mecz pod tytułem „Legendy wracają na boisko” zainicjowany przez byłych zawodników GTS. Część nieoficjalna sobotniego spotkania zaczęła się od niespodzianki od Sebastiana Stencla, którą okazał się tort w kształcie boiska piłkarskiego. Poza tym do dyspozycji gości był poczęstunek przygotowany przez p. Genowefę Wolską we współpracy z p. Haliną Wolską.

Wieczór zakończył się długimi wspomnieniami najciekawszych momentów z piłkarskiego życia uczestników uroczystości i ustalaniem szczegółów rozgrywanego nazajutrz meczu.

Tak jak się spodziewaliśmy zainteresowanie drugim dniem obchodów było równie wielkie. Do gry w meczu zgłosiło się 43 zawodników a trybuny wypełniły się sympatykami GTS, ale także krewnymi osób, które występowały w tym meczu. Mecz (grano 3x20min.) zakończył się wynikiem 3:3. Ten pojedynek nie mógł zakończyć się remisem, więc zdecydowaliśmy się rozstrzygnąć go rzutami karnymi, w których wykonywaniu minimalnie lepsi okazali się piłkarze aktualnie grający w GTS. Jednak Legendy schodziły z boiska zadowolone i pełne wrażeń, którymi mogli podzielić się przy grillu. Zarówno wrażenia jak i opowieści o starych dziejach zakończyły się wieczorem i przy rozstaniu już było słychać rozmowy o zgłoszeniu wspólnych drużyn w zbliżających się letnich turniejach piłkarskich.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości